Organizace MAS Vladař o.p.s.

Místní akční skupina Vladař

Území MAS Vladař

K tématu: Události v území MAS Vladař
Aktuality: Aktuality z území MAS Vladař

Zámek Poláky, barokní poklad u Nechranické přehrady

Zachránit poničený zámek je dlouhodobý proces a není to jednoduché. Nový majitel se snaží napravit mnohaletou devastaci zámku a navrátit mu jeho podobu z počátku 20. století.

ZÁMEK POLÁKY

Dne 15.6.2024 jsme jako zástupci MAS Vladař o.p.s. měli tu čest navštívit zámek, který se nachází v obci Poláky u Kadaně a naše návštěva byla spojená se slavnostním otevřením zámku pro veřejnost. Jak jsem měla možnost, ještě ten samý den zjistit, mnoho lidí v nejbližším okolí netuší, že zde máme zámek. Což mě překvapilo. A proto cítím potřebu dát na vědomí, jaký barokní skvost tu máme. Máme tu čest, že zámek Poláky je součástí našeho území MAS a tak ho pomůžeme trochu představit a dát na vědomí, jaký krásný objekt se zde nachází.

Zámek Poláky má za sebou krušné chvíle, několik desítek let chátrání, až se bohužel dostal na seznam památek, které jsou ohroženy svou existencí. Do roku 1988 byl ve vlastnictví státního statku, což bylo asi takové poslední období funkčnosti a zachování "dobrého stavu" zámku. Od té doby, se zde vystřídalo několik soukromých majitelů, což pro zámek nebylo vůbec pozitivní ve směru, že by začal celý vzkvétat. Až v roce 2020 přišel velký zlom a objevil se tu zázrak v podobě pana Miloše Dempíra, který zámek odkoupil a začal postupně z jeho velmi náročnou záchranou. Na štěstí se kolem pana Dempíra vytvořila velká skupina dobrovolníků, kteří mu se záchranou začali ochotně pomáhat, ať už fyzicky nebo i finančními dary, které jsou také důležité pro postupné a úspěšné pokračování ve všech směrech záchrany všech objektů a také kompletního obnovení celého areálu včetně parku. Za to všem patří velké poděkování. Další velkou oporou je také obec Chbany, Ústecký kraj, Ministerstvo kultury. Zde jen uvedu, že i MAS Vladař díky výzvě v opearčním programu IROP, která byla zaměřena na podporu a rozvoj památek schválila projektový záměr, kdy realizace je cílena na další části opravy / rekonstrukce střechy objektu.

Abyste se o zámku a celé jeho historii dozvěděli více, určitě neváhejte s jeho návštěvou. Také si můžete přímo na stránkách prohlédnout fotografie, shlédnout videa, přečíst si užitečné informace nebo se zúčastnit různých akcí, které v průběhu roku na zámku probíhají.

https://zamek-polaky.cz/

Co na závěr? Velké poděkování panu Dempírovi, který po 17letech opustil své působiště na hradě Svojanov (kde byl kastelánem a za jeho působnosti se hrad změnil k nepoznání) a pustil se u nás do záchrany zámku. Ještě jednou děkujeme za pozvání a možnost prohlédnout si prostory zámku. Přejeme hodně štěstí při Vašem úsilí a dobrých úmyslech.

 

 

Za MAS Vladař o.p.s

Zpracovala: Nipauerová Andrea

Galerie :

Článek vyšel : 21.6.2024